Гроші-універсальний і, як наслідок цієї універсальності, найцінніший ресурс будь-якого бізнесу. Завдання управління грошима завжди знаходиться у фокусі підприємця (власника та/або керівника). У нас найкращій календарь оплат.
Одним з інструментів управління грошовими потоками бізнесу є платіжний календар. Він забезпечує керівнику організації прозорість грошових потоків, підсвічує джерела доходів і витрат у часі. Читач грамотно і об’єктивно складеного платіжного календаря завжди побачить насувається касовий розрив і зможе своєчасно зреагувати і не допустити його виникнення.
Давайте розберемося в нюансах цієї форми управлінського обліку на прикладі платіжного календаря в Excel разом.
Що таке платіжний календар і які проблеми він вирішує
Платіжний календар показує момент здійснення витрат і отримання доходів. Період відображення операцій в платіжному календарі залежить від вашого бізнесу і визначається циклом продажів: день, тиждень, місяць. Планування в платіжному календарі може бути короткостроковим, оперативним або довгостроковим – стратегічним. Якоїсь суворої форми не існує, тому календар можна створювати як для бізнесу в цілому, так і для окремих проектів. Зайва деталізація не завжди ефективна.
У платіжного календаря дві основні взаємодоповнюючі завдання:
Управління кредиторською та дебіторською заборгованістю: дає уявлення керівнику про обсяг майбутніх потоків грошових коштів (доходів і витрат), де вони виникають (в яких проектах, за якими контрагентами) і дати здійснення платежів.
Компанія проводить розрахунки щодня з різними контрагентами.При відвантаженні продукції або наданні послуги оплата не завжди приходить відразу, тому важливо контролювати оборотність своєї дебіторки і вимагати розрахунок згідно з умовами договору. Аналіз потоків грошових коштів дозволяє оцінити фінансові можливості компанії і зрозуміти, чи є можливість надати покупцеві знижки або розстрочки платежів.
Так само ви відразу побачите, чи є можливість звернутися до Вашого постачальника з проханням перенести термін оплати поставлених товарів і послуг на більш пізній термін — в таблиці оплат постачальникам ви будете бачити точну суму платежів і їх можливі терміни. Зростання кредиторської заборгованості має регулюватися.
Попередження насуваються касових розривів-ситуації, при якій у організації не буде в розпорядженні вільних грошей для здійснення обов’язкових платежів: дає можливість, зробити дії для його недопущення.