Навколо так званої «чистки судин» склалося ціла індустрія і чимало міфів. Однак наші судини — не труби, навіть теоретично прочистити їх, щоб позбутися від холестеринових бляшок або відкладень кальцію зовсім не так просто. А чи існує взагалі «чистка судин», або це помилка і маркетинговий хід? Ми поговорили з нашим експертом-кардіологом, лікарем функціональної діагностики, кандидатом медичних наук Котельниковою Ганною Миколаївною, щоб дізнатися більше про профілактику та лікування атеросклерозу. Напередодні Нового року і святкового застілля будьте уважні до свого харчування і бережіть себе!
В офіційній медичній термінології не існує такого поняття, як» чистка сосудов » — це побутовий сленг, який вводить в оману і створює плутанину. Прибрати холестеринові бляшки, які вже сформувалися, і прочистити закупорену посудину як водопровідну трубу за допомогою чарівного миючого засобу або «нанониток», на жаль, неможливо. Навколо чистки судин вже сформувалася ціла індустрія, проте препарати і процедури, які пропонують для вирішення проблеми не володіють доведеною клінічною ефективністю, те ж саме стосується і народних методів. Відновлення функціонального стану ендотелію судин набагато серйозніше ніж детокс, доречний тільки для первинної профілактики закупорки судин. При атеросклерозі, коли судини звужені менш ніж на 50%, існує ризик тромбоутворення, інфаркту або інсульту, лікар призначає медикаментозну терапію (статини, антагоністи кальцію та інші препарати). Однак і вони не прибирають бляшки, а ущільнюють їх, збільшуючи таким чином просвіт судини. Тому вкрай важливо дотримуватися простих рекомендацій з профілактики атеросклерозу.
У розмовній мові «чищенням» також називають кардіологічні операції з розширення небезпечно звуженої судини — ангіопластику, шунтування, стентування. Їх методи розрізняються, але суть приблизно одна і та ж: в посудину вводиться катетер, а пошкоджений, патологічно звужений ділянку розправляється і зміцнюється зсередини за допомогою імплантів — спеціальних кілець, пружинок або трубок. Необхідність в таких операціях виникає, якщо атеросклеротична бляшка більш ніж на 50% закриває просвіт судини (артерії). Коли кровопостачання настільки порушено, до клітин і органів не надходять кисень і поживні елементи, а життя людини може висіти на волосині. Буває, що посудина або артерія закупорені тромбом — людина несподівано відчуває сильну втому аж до втрати свідомості, прискорене серцебиття, підозрілі болі (головні, в області серця), задихається, а шкіра блідне. Такі стани вважаються гострими, і в якості «чистки» застосовується процедура тромболізису спеціальними препаратами в амбулаторних умовах. Після стентування, шунтування або ангіопластики кровопостачання відновлюється, проте необхідно приймати спеціальні препарати і спостерігатися у кардіолога.