Атеросклеротические бляшки

Прийнято вважати, що атеросклеротические бляшки — це жирові утворення, які з часом утворюються на стінках артерій, знижуючи їх прохідність, і одного разу можуть взагалі припинити потік крові. Насправді бляшки являють собою досить складні утворення всередині судинної стінки, а по суті — живі організми, що мають власне кровопостачання. Прийнято вважати, що атеросклеротичні бляшки — це жирові утворення, які з часом утворюються на стінках артерій, знижуючи їх прохідність, і одного разу можуть взагалі припинити потік крові. Насправді бляшки являють собою досить складні утворення всередині судинної стінки, а по суті — живі організми, що мають власне кровопостачання.

Розміри тромбів можуть бути різними. Перешкоджаючи нормальному кровотоку, вони прирікають людини на безліч тяжких проблем. Але найстрашніше відбувається, коли тромб досягає розмірів, порівнянних з просвітом судини і повністю його перекриває.

Або коли дрібні тромби (емболи) відриваються і разом з потоком крові потрапляють в дистальні артерії, приводячи до розвитку ішемії або відмирання ділянок тканин (інфаркту міокарда, нирки, селезінки, інсульту, ішемії кінцівок). Емболія може виявитися і в системі мезентеріальних судин, кровопостачальних кишечник, викликаючи некроз одного з його ділянок з подальшим перитонітом.

На щастя, подібний розвиток подій можна попередити. Головне-зробити це вчасно.

Поразка ендотелію, що вистилає внутрішню поверхню судин, може статися в будь-якому відділі кров’яного русла. Однак найчастіше мішенню для небезпечного процесу стають великі судини. До таких належать:

Сонна артерія
Симптоми ішемії (недостатнього кровопостачання). Про наявність атеросклеротичної бляшки в сонній артерії (там вони зустрічаються значно частіше, ніж в інших мозкових судинах) можуть свідчити ознаки порушення мозкового кровообігу: раптова, тимчасова слабкість або оніміння руки або ноги; короткочасні труднощі мови, зору, двоїння в очах, тимчасове запаморочення або втрата рівноваги, незрозуміла, здавлює обручем головний біль. Однак в переважній більшості випадків бляшки в сонній артерії ніяк себе не проявляють.

Бляшки в сонних артеріях небезпечні можливим розвитком інсульту і втратою частини функцій (мови, руху і т.д.).

Як виявити бляшку. Найбільш доступний метод-ультразвукове дуплексне сканування сонної артерії. Інший шлях-зробити магнітно-резонансну або комп’ютерно-томографічну ангіографію.

Закладка Постоянная ссылка.

Добавить комментарий